header-ua

Національний інформаційний центр
академічної мобільності
ENIC UKRAINE

Путь на сайте

Невизнані іноземні освітні установи

Іноземний диплом про освіту здатний як відкрити для його власника нові горизонти, так і залишитися красивою картинкою, яка не надаватиме його власнику ніяких прав для продовження навчання чи працевлаштування. Особливо важливий аспект під час вибору іноземної освітньої установи для навчання — це її статус. Інформація також стане в пригоді спеціалістам з визнання іноземних кваліфікацій.

Існує низка питань, які потрібно взяти до уваги для запобігання ускладнень у визнанні отриманого диплома як в Україні, так і в інших країнах.

 1. Ліцензія та акредитація навчального закладу. Ліцензія навчального закладу надає навчальному закладу право на провадження освітньої діяльності. Акредитація, якщо вона передбачена в країні видачі, підтверджує відповідність певним державним стандартам освіти. Тому обов’язково потрібно дізнатися, чи навчальний заклад був ліцензованим та/або акредитованим на момент Вашого навчання та отримання диплома. У деяких країнах визнання освітньої установи в національній системі освіти забезпечується в інший спосіб, не через ліцензію та акредитацію. У такому разі підтвердження статусу навчального закладу можна здійснити за допомогою національних реєстрів визнаних освітніх установ або в національних та міжнародних базах даних.
 2. Невизнані, але легітимні установи. Під невизнаними легітимними установами маються на увазі заклади, які не є формально визнаними, але можуть пропонувати навчальні програми на рівні з іншими формально визнаними програмами. Такими можуть бути урядові та військові навчальні заклади, центри навчання дорослих чи релігійні семінарії. Дипломи таких установ не обов’язково будуть безумовно відхилені під час визнання. Проте це залежить від практики визнання, яка застосовується в країні.
 3. Фабрики дипломів. Під «фабриками дипломів» мається на увазі бізнес, що видає себе за навчальний заклад, який продає фальшиві кваліфікації без будь-яких вимог щодо серйозного навчання, дослідження чи іспитів. Фабрики дипломів діють он-лайн без законної акредитації попри наявність законної ліцензії на здійснення комерційної діяльності.
  Інформацію про такі заклади збирають установи різних країн, що здійснюють визнання іноземних кваліфікацій. Існують різні списки для загального використання. Рекомендуємо ознайомитися з ними, якщо плануєте навчання за кордоном.

  Деякі посилання на веб-сайти, що містять список фабрик дипломів/неакредитованих установ:

  1. Список неакредитованих установ штату Мічиган
  2. Перелік неакредитованих закладів вищої освіти
   
 4. Невизнані території. Дипломи освітніх установ, які здійснюють діяльність на таких територіях, не визнаються у більшості країн світу. До них належать, зокрема, Придністровська Молдавська Республіка, Турецька Республіка Північного Кіпру, Автономна Республіка Крим та інші.

Наголошуємо на необхідності перевірки зазначених питань, адже статус установи – важливий аспект у визнанні кваліфікації. У Національному інформаційному центрі академічної мобільності Ви можете замовити довідку про підтвердження статусу іноземної освітньої установи та програми, щоб бути впевненими у правильності вибору іноземного навчального закладу.

Додатково наводимо перелік ВНЗ, дипломи яких не пройшли процедуру визнання в Україні через невизнаний статус установи. Перелік оновлюється відповідно до надходження інформації:

Назва освітньої установиКраїна/територіяПричина невизнання
Арцахський державний університет м. Степанакерт не визнається відповідно до законодавства Азербайджанської Республіки
Університет імені Грігора Нарекаці м. Абовян, Республіка Вірменія не акредитований Міністерством освіти і науки Республіки Вірменія
Міжнародний університет Відня (колишній Міжнародний християнський університет) м. Відень, Австрія (американський невизнаний приватний заклад з кампусом у Відні) офіційно визнаний Австрійською акредитаційною радою тільки на період 04.01.2001-31.07.2003 р.
Близькосхідний університет Турецька Республіка Північного Кіпру Згідно з Резолюцією № 541/1983 та № 550/1984 Ради Безпеки ООН Турецька Республіка Північного Кіпру оголошена юридично недійсною
Східний середземноморський університет
Європейський інститут інтердисциплінарного дослідження та післядипломної освіти м. Ганновер, Федеративна Республіка Німеччина не визнаний в системі освіти Федеративної Республіки Німеччина

Школа "Аль-Мадіна Аль-Мунаура", (м. Київ)

Республіка Ємен, Директорія: Україна, м. Київ

не має ліцензії на право ведення освітньої діяльності на території України.

Триває повторний розгляд питання статусу навчального закладу, інформація уточнюється.