header-ua

Національний інформаційний центр
академічної мобільності
ENIC UKRAINE

Путь на сайте

ДЕРЖАВНА ПІДСУМКОВА АТЕСТАЦІЯ

Державна підсумкова атестація (ДПА) є формою контролю відповідності освітнього рівня випускників закладів загальної середньої освіти та інших закладів освіти, що забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти.

У мирний час відповідно до законодавства ДПА проводиться наприкінці навчального року для учнів, які завершують здобуття початкової (у 4 класі), базової середньої (у 9 класі) та профільної середньої освіти (в 11 класі), а також здобувають професійну (професійно-технічну) освіту або фахову передвищу освіту на основі базової середньої освіти, крім учнів, які раніше здобули повну загальну середню освіту.

Перелік навчальних предметів для проведення ДПА щороку визначається і затверджується Міністерством освіти і науки України. ДПА з української мови є обов'язковою для здобувачів всіх рівнів загальної середньої освіти. Для здобувачів початкової та базової середньої освіти обов'язковою є ДПА з математики. Для здобувачів повної загальної середньої освіти (профільної середньої освіти) є обов'язковою ДПА з математики у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).

Результати ДПА оцінюються відповідно до критеріїв оцінювання результатів навчання, затверджених Міністерством освіти і науки України, – зазвичай для учнів 9 та 11 класів за 12-бальною шкалою оцінювання навчальних досягнень учнів, а для 4 класів – рівнево («початковий» (П), «середній» (С), «достатній» (Д), «високий» (В)).

Результати ДПА не враховуються під час виставлення річних оцінок із навчальних предметів, але заносяться у додаток до свідоцтва про здобуття базової загальної середньої освіти (9 клас), додаток до свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти (11 клас). ДПА учнів, які завершують здобуття початкової освіти, здійснюється лише з метою моніторингу якості освітньої діяльності закладів освіти та якості освіти.

ДПА може проводитися в закладі освіти у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Результати ЗНО з трьох навчальних предметів зараховуються як результати ДПА за освітній рівень повної загальної середньої освіти (профільної середньої освіти) для випускників старшої школи.

ЗНО в Україні є одночасно однією із форм державної підсумкової атестації по завершенню навчання на рівні повної загальної середньої освіти (профільної середньої освіти) і формою вступних іспитів до закладів вищої освіти (ЗВО), за результатами яких відбувається конкурсний відбір до ЗВО.

Після проходження ЗНО видається Сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання та окремо Інформаційна картка з результатами ЗНО. Сертифікати ЗНО можуть бути використані для вступу до ЗВО обмежений період часу, який щороку визначається нормативно-правовим актом. Переважно це два-три роки.

До впровадження заходів, спрямованих на запобігання поширенню короновірусної хвороби (COVID-2019) та повномасштабного вторгнення рф на територію України, випускники проходили ДПА у формі ЗНО або в іншій формі в обов’язковому порядку. Перелік причин для проведення ДПА не в формі ЗНО, а також перелік причин для звільнення від ДПА визначено законодавством.

У період з 2020-2021 років у зв’язку із здійсненням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) до чинного законодавства України були внесені певні зміни. У 2019/2020 та 2020/2021 навчальних роках здобувачі освіти, які завершили здобуття повної загальної середньої освіти, звільнялися від проходження державної підсумкової атестації та мали право пройти ДПА (у тому числі у формі ЗНО) за власним бажанням. Детально – в інформаційній довідці щодо здобуття рівня/кваліфікації повної загальної середньої освіти та вступу на програми вищої освіти в Україні та зміни, спричинені COVID-2019.

Через воєнні дії в Україні в 2021/2022 та 2022/2023 навчальних роках від проходження державної підсумкової атестації було звільнено учнів, які завершували здобуття початкової, базової загальної середньої освіти та повної загальної середньої освіти (профільної середньої освіти). Детально – в інформаційній довідці щодо особливостей проведення державної підсумкової атестації в умовах воєнного стану.


Додаткові матеріали:

1) Закон України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII

2) Закон України «Про повну загальну середню освіту» від 16 січня 2020 року № 463-IX

3) Закон України «Про вищу освіту»

4) Закон України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері освіти» від 24 березня 2022 року № 2157-IX

5) Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2023 року» від 23 лютого 2023 року № 2925-IX

6) Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.12.2018 № 1369 «Про затвердження Порядку проведення державної підсумкової атестації»

7) Наказ Міністерства освіти і науки України від 30.03.2020 № 463 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2019/2020 навчальному році»

8) Наказ Міністерства освіти і науки України від 03.03.2021 № 273 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2020/2021 навчальному році»

9) Наказ Міністерства освіти і науки України від 28.02.2022 № 232 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2021/2022 навчальному році»

10) Наказ Міністерства освіти і науки України від 11.01.2023 № 19 «Про звільнення від проходження державної підсумкової атестації учнів, які завершують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, у 2022/2023 навчальному році»


Цю інформацію було створено за фінансової підтримки Ради Європи. Точка зору, висловлена автором, ні в якому разі не може вважатися офіційною думкою Ради Європи.