header-ua

Національний інформаційний центр
академічної мобільності
ENIC UKRAINE

Путь на сайте

Чи будуть визнаватися дипломи випускників кримських ЗВО російського зразка в європейських та інших країнах?

Чи зможуть випускники кримських закладів освіти, які отримають дипломи російського зразка, підтвердити свою освіту закордоном? Процедура визнання (іноді її називають нострифікація) документів про освіту здійснюється в кожній країні, якщо людина з іноземним дипломом планує продовжити навчання або працевлаштуватися.

Для країн Ради Європи, а також Австралії, Ізраїлю, Канади, Сполучених Штатів Америки та деяких інших країн керівним документом для здійснення процедури є «Конвенція про визнання кваліфікацій з вищої освіти в Європейському регіоні» від 11 квітня 1997 року (Лісабонська конвенція). Україна також ратифікувала цю Конвенцію і разом із 47 країнами входить до Європейського простору визнання та міжнародної мережі інформаційних центрів академічного визнання і мобільності ENIC-NARIC.

Національний інформаційний центр академічної мобільності ENIC UKRAINE отримав відповідне підтвердження від мережі ENIC-NARIC про неможливість визнання дипломів, виданих закладами вищої освіти, які знаходяться на анексованих або невизнаних територіях. Цілком вірогідно, що така практика буде застосовуватися щодо освітніх документів російського державного зразка, виданих закладами вищої освіти Криму.

Приміром, дипломи закладів вищої освіти Придністровської Молдавської Республіки власного зразка не визнаються і не оцінюються країнами-членами Лісабонської конвенції. Аби власник диплома, виданого в Придністров’ї після 1991 року, мав змогу пройти процедуру визнання своєї кваліфікації в інших країнах, він має отримати диплом молдавського державного зразка, який може бути визнаний в Європі та інших країнах.

Іншим прикладом є прецедент з дипломами, виданими університетами самопроголошеної держави на півночі Кіпру – «Турецькою Республікою Північного Кіпру», утвореної 1974 року. Дипломи університетів ресбуліки ще з часу окупації цієї території Туреччиною і дотепер не визнаються іншими державами, що входять до Європейського простору визнання, за винятком Туреччини.

Існують усі підстави стверджувати, що подібна проблема невизнання освітніх документів російського державного зразка, виданих закладами вищої освіти Криму, чекає і випускників цих закладів освіти.

Передусім цю проблему відчують на собі цьогорічні випускники ЗВО АР Крим, і зокрема іноземні студенти, які планують працювати чи продовжувати своє навчання в інших країнах найближчим часом, або у разі виникнення такої потреби навіть у віддаленій перспективі.

Як зазначила директор центру ENIC UKRAINE Вікторія Сергієнко, «щоб уникнути проблеми з визнанням дипломів, випускникам кримських університетів необхідно отримати диплом українського державного зразка, який визнається іншими країнами. Міністерство освіти і науки України підтвердило готовність видавати наші дипломи випускникам закладів освіти Криму, принаймні цього року. Наш Центр активно співпрацює з центрами визнання по всьому світу і допомагає пройти процедуру визнання нашим випускникам в різних країнах. Але на жаль, у випадку з російськими дипломами кримських ЗВО ми будемо безсилі допомогти. Для законодавчого і практичного врегулювання проблеми як на державному, так і на міжнародному рівні знадобиться тривалий час. Який саме – сказати важко, це можуть бути роки.»

Інформаційна довідка. Національний інформаційний центр академічної мобільності ENIC UKRAINE діє з 2011 року. Відповідні функції покладено на ДП «Інформаційно-іміджевий центр», створене 2007 року. Центр входить до Європейської мережі інформаційних центрів академічного визнання і мобільності ENIC-NARIC, яка об’єднує 70 таких центрів у 55 країнах, а також контактує з університетами, органами державної влади по всьому світу. Центр надає організаціям з визнання в інших країнах інформацію та допомогу в нострифікації українських дипломів, а також забезпечує визнання іноземних освітніх документів в Україні.