header-ua

Національний інформаційний центр
академічної мобільності
ENIC UKRAINE

Путь на сайте

Вища та фахова передвища овіта

Переведення студентів з ТОТ України та отримання документів про освіту державного зразка у 2014 році

Студенти закладів вищої освіти України (ЗВО України), розташованих на ТОТ України, які бажали продовжити навчання в українській системі освіти і отримати документ про вищу освіту державного зразка, мали право перевестися (незалежно від курсу) до будь-якого ЗВО України, розташованого на території інших регіонів України. Переведення студентів незалежно від курсу, освітньо-кваліфікаційного рівня і форми навчання здійснювалося керівником ЗВО України, до якого переводився студент. Детальніше>>

Випускники ЗВО України, які у 2014 році повністю виконали вимоги навчального плану, пройшли державну атестацію в закладі освіти на ТОТ України і відмовилися від отримання документів про вищу освіту зразка, не передбаченого законодавством України, – мали право одержати диплом та додаток до нього державного зразка в ЗВО України, розташованому в інших регіонах України. Для цього потрібно звернутися із заявою до МОН України, копією документа, що посвідчує особу, та заліковою книжкою або академічною довідкою.

Випускники ЗВО України, які у 2014 році отримали так звані документи про вищу освіту на ТОТ України, проте бажали отримати диплом про вищу освіту та додаток до нього державного зразка, можуть звернутися до МОН України з відповідною заявою, до якої необхідно додати копію документа, що посвідчує особу, та копії так званих документів про вищу освіту, отриманих на ТОТ України. Міністерство визначає ЗВО України на підконтрольній Україні території, який забезпечить виготовлення й видачу документів про вищу освіту державного зразка. Інформація про випускника (курс, рік навчання, напрям підготовки (спеціальність)) перевіряється в Єдиній державній базі з питань освіти (ЄДЕБО). Детальніше>>

Продовження навчання в українських закладах освіти. Механізм атестації з визнання кваліфікацій, здобутих на ТОТ України після 2014 року

Студенти, які почали навчання до 2014 року в ЗВО України на території Донецької та Луганської областей, яка нині є окупованою, можуть продовжити навчання у будь-якому ЗВО України, розташованому в інших регіонах. Зарахування студентів на навчання із збереженням спеціальності, спеціалізації здійснюється шляхом поновлення. Поновлення можливе лише на курс, за яким містяться дані в ЄДЕБО. В закладі освіти може бути організовано додаткову сесію з ліквідації академічної заборгованості та переведення студента на наступний курс. Поновлення можливе на місця державного замовлення за умови наявності таких вакантних місць. Детальніше>>

Студенти, які навчалися після 20 лютого 2014 року на ТОТ України, зокрема АР Крим та м. Севастополя, можуть пройти в ЗВО України атестацію для визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання. Механізм атестації визначається Порядком.

Визнання здобутих кваліфікацій, результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти здійснюється відповідно до Переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти. На офіційному сайті МОН України міститься перелік ЗВО, які проводять процедуру атестації, із зазначенням акредитованих освітніх програм (спеціальностей, напрямів підготовки).

Атестація здійснюється за наявності документа про повну загальну середню освіту (базову загальну середню освіту) державного зразка. У разі відсутності такого документа особа звертається до закладу загальної середньої освіти, визначеного органом управління освітою, де зараховується на екстернатну форму навчання, проходить річне оцінювання та ДПА і отримує документ про загальну середню освіту.

Підставою для проведення атестації особи є освітня декларація. Для проведення атестації заклад вищої освіти утворює комісію з атестації особи. За результатами атестації комісія приймає рішення:

  • про визнання результатів навчання та періодів навчання в системі вищої освіти з можливістю продовження навчання з певного курсу (семестру) за відповідною освітньою програмою у ЗВО України;
  • або про присудження ступеня вищої освіти, присвоєння відповідної кваліфікації та видачу документа про вищу освіту встановленого зразка. Процедура проходження атестації стосується осіб з тимчасово окупованої території АР Крим та м. Севастополя.

Визнання результатів навчання, здобутих на ТОТ України, незалежно від дати початку навчання

У квітні 2022 року на законодавчому рівні визначено загальне формулювання ТОТ України. Тимчасово окупованою рф територією України визначаються територія АР Крим та м. Севастополь, окремі території Донецької та Луганської областей та інші території, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими з 2022 року.

У листопаді 2023 року був ухвалений Закон "Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання результатів навчання осіб, які проживали на тимчасово окупованій території України", який надає можливість особам пройти процедуру визнання результатів навчання, отриманих на ТОТ України, незалежно від дати початку здобуття освіти.

Визнання результатів навчання на рівнях фахової передвищої та вищої освіти відбувається у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Здійснюється на основі оцінювання результатів навчання, зазначених особою в освітній декларації. Визнання таких результатів здійснюється уповноваженими установами, перелік яких встановлює МОН України.

Пройти процедуру визнання результатів навчання за певним рівним (ступенем) освіти можна лише за однією освітньою програмою. Результати навчання на рівні вищої освіти можуть бути визнані в обсязі не більше 75% загального обсягу освітньої програми.

Не можуть бути визнані результати навчання:

  • зі спеціальностей з переліку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
  • на другому (магістерському) (крім освітніх програм підготовки магістрів медичного, фармацевтичного та ветеринарного спрямування) та третьому (освітньо-науковому/освітньо-творчому) рівнях вищої освіти.

За результатами процедури визнання результатів навчання на рівні фахової передвищої та вищої освіти може бути прийнято рішення:

  • надання рекомендації для вступу для здобуття освіти, зокрема із скороченням строку навчання, за індивідуальною освітньою програмою, яка передбачає вивчення української мови, історії України, проходження спеціального курсу про наслідки російської агресії і протидію російській пропаганді;
  • надання рекомендації для проходження кваліфікаційної атестації або присудження ступеня фахової передвищої освіти, а також відповідної професійної кваліфікації.

Створено: листопад 2024 р.


Цю інформацію було створено за фінансової підтримки Ради Європи. Точка зору, висловлена автором, ні в якому разі не може вважатися офіційною думкою Ради Європи.