header-ua

Національний інформаційний центр
академічної мобільності
ENIC UKRAINE

Путь на сайте

__404__

Плохи дела: мы не можем найти эту страницу!

Вы запросили{%sh404SEF_404_URL%}, но как наши серверы ни старались, мы не смогли ее найти. Что случилось?

  • ссылка, на которую Вы щелкнули чтобы прибыть сюда, содержит опечатку
  • или эта страница была каким-то образом либо удалена, либо переименована нами
  • или, что конечно же маловероятно, Вы вводили ее вручную и при этом допустили небольшую ошибку?

{sh404sefSimilarUrlsCommentStart}Впрочем, на этом мир не кончается: Вас, возможно, заинтересуют следующие страницы на нашем сайте:{sh404sefSimilarUrlsCommentEnd}

{sh404sefSimilarUrls}

ДОКУМЕНТИ ПРО ВИЩУ ОСВІТУ (НАУКОВІ СТУПЕНІ)

Основні етапи змін в оформленні документів про освіту

До 1993 року документи про освіту виготовлялися поліграфічним способом за зразками, затвердженими у Радянському Союзі.

1993-1997 роки документи про освіту виготовлялися поліграфічним способом на єдиних для всієї країни бланках.

(!) До 1997 року ЗВО України могли видавати документи про освіту як на бланках і з радянською, так і з українською символікою.

1997-2015 роки дипломи оформлювалися за допомогою фотокомп’ютерних технологій (пластикові документи) за єдиним для всієї країни зразком. Ідентифікація виданих документів про освіту здійснювалася через автоматизовану систему обліку виданих документів. Додатки до цих документів про освіту видавалися на затверджених та єдиних для всіє країни бланках.

(!) До 2000 року ЗВО України могли видавати дипломи як в паперовому, так і в пластиковому вигляді.

(!) Випускникам закладів освіти, що направлялися для роботи на морському транспорті, видавалися дипломи українською і англійською мовами на бланках, виготовлених поліграфічним способом.

(!) Іноземним громадянам видавалися документи про вищу освіту українською і англійською мовами на бланках, виготовлених поліграфічним способом.

2014-2019 роки заклади вищої освіти мали право видавати дипломи державного зразка за акредитованими освітніми програмами та дипломи власного зразка за неакредитованими освітніми програмами.

Після успішного завершення неакредитованої освітньої програми випускнику видавався документ власного зразка ЗВО, затверджений вченою радою цього ЗВО.

Перелік акредитованих і неакредитованих освітніх програм, за якими здійснювався прийом в кожен ЗВО, зазначався в Правилах прийому на навчання до цього ЗВО. Акредитація освітніх програм у цей період підтверджувалася сертифікатом про акредитацію відповідних спеціальностей і напрямів підготовки.

Прийом на навчання іноземних громадян та осіб без громадянства проводився лише на акредитовані освітні програми.

З 2015 року документи про освіту державного зразка видаються на бланках ЗВО. У документі відображається перелік інформації, затверджений на законодавчому рівні. Документи державного зразка оформлюються згідно з затвердженими вимогами до оформлення документів. Дипломи державного зразка реєструються в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО).

З 2020 року заклади вищої освіти видають документи про вищу освіту лише за акредитованими освітніми програмами. У дипломі зазначається найменування органу акредитації, а в додатку до нього – інформація про відповідні акредитаційні сертифікати, рішення.

(!) Зовнішній вигляд (дизайн, розміщення інформації, поліграфічне виконання, параметри паперу та інше) диплома державного зразка одного ЗВО, буде відрізнятися від диплома іншого.

(!) Інформація про випускників вищих військових навчальних закладів, закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання та військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти, які здобули освіту на умовах державного замовлення, що міститься в документах про вищу освіту (науковий ступінь) та додатках до них, зберігається в таких закладах освіти та недоступна в ЄДЕБО.

З січня 2022 року в Єдиній державній електронній базі з питань освіти реєструються дипломи доктора філософії та доктора мистецтва, додатки до дипломів європейського зразка.

Види документів про вищу освіту (науковий ступінь)

Українська система вищої освіти передбачає такі види документів про вищу освіту або науковий ступінь:

  • диплом молодшого бакалавра;
  • диплом бакалавра;
  • диплом магістра;
  • диплом доктора філософії/доктора мистецтва;
  • диплом доктора наук.

(!) Диплом доктора наук видається МОН після затвердження рішення спеціалізованої вченої ради атестаційною колегією МОН.

(!) З 2014 р.:

  • освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста (початкова вища освіта), прирівнюється до освітньо-професійного ступеня молодшого бакалавра;
  • освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліста (повна вища освіта) прирівнюється до вищої освіти ступеня магістра;
  • науковий ступінь кандидата наук прирівнюється до наукового ступеня доктора філософії.

Спільний (подвійний) диплом

У разі здобуття студентом вищої освіти за узгодженими між закладами вищої освіти освітніми програмами, в тому числі іноземними, заклади вищої освіти мають право видавати спільний (подвійний) диплом, зразок якого визначається спільним рішенням вчених рад таких закладів вищої освіти.

Диплом спеціального зразка

У разі здобуття вищої освіти більше ніж за однією спеціальністю заклад вищої освіти має право видавати документ про вищу освіту за спеціальним зразком, визначеним вченою радою закладу вищої освіти.

Додаток до диплома європейського зразка

З 2014/2015 навчального року невід'ємною частиною дипломів про вищу освіту є додаток до диплома європейського зразка. В Україні така форма додатка до диплома почала впроваджуватися експериментально з 2010 року. Додаток до диплома європейського зразка міг видаватися паралельно з додатком до диплома українського державного зразка.

Додаток до диплома європейського зразка містить інформацію про присвоєну кваліфікацію випускника, перелік всіх пройдених дисциплін, про результати навчання у вигляді балів/оцінок і кількості кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.

Оновлено: листопад 2023 р.


Цю інформацію було створено за фінансової підтримки Ради Європи. Точка зору, висловлена автором, ні в якому разі не може вважатися офіційною думкою Ради Європи.

ДОКУМЕНТИ ПРО ПІСЛЯДИПЛОМНУ ОСВІТУ

Особа, яка успішно пройшла навчання за програмою післядипломної освіти, отримує відповідний документ, зразок якого, згідно з чинним законом України  «Про вищу освіту» від 01.07.2014, затверджується керівником навчального закладу або уповноваженим органом.

Для документів про підвищення кваліфікації встановлено приблизний перелік інформації, яка повинна в ньому міститися:

  • Назва документа про післядипломну освіту;
  • Прізвище, ім'я та по батькові слухача курсу;
  • Повне найменування закладу післядипломної освіти або відповідного структурного підрозділу вищого навчального закладу / наукової установи;
  • Терміни навчання в закладі післядипломної освіти або структурного підрозділу вищого навчального закладу / наукової установи;
  • Назва програми (курсу, спецкурсу, семінару, а так само тренінгу);
  • Перелік програмних результатів навчання і обсяги навчальної програми в кредитах ЄКТС;
  • Назва теми випускної роботи з оцінкою, в разі, якщо цей вид роботи передбачений навчальним планом;
  • Серія та реєстраційний номер документа про підвищення кваліфікації, які самостійно визначаються навчальним закладом післядипломної освіти;
  • Найменування посади, підпис, завірений печаткою, а так само прізвище та ініціали керівника / уповноваженої особи навчального закладу.