Путь на сайте
ПОЧАТКОВА СЕРЕДНЯ ОСВІТА
- Деталі
- Категорія: Без категории
- Опубліковано: Середа, 18 січня 2012, 10:25
- Перегляди: 31624
Початкова середня освіта (1-4 клас) – це перший рівень повної загальної середньої освіти, який дає старт інтелектуальному, фізичному та соціальному розвитку дитини. Саме в початковій школі діти здобувають перший досвід – вміння навчатися, культури поведінки тощо.
З 2018/2019 навчального року учні перших класів розпочали навчання за програмами 12-річної повної загальної середньої освіти Нової української школи. Повний перехід на 12-річну систему шкільної освіти має відбутися у 2027 році. Детальніше>>
Заклади. Початкову освіту учні здобувають у загальноосвітніх навчальних закладах І ступеня, що функціонують самостійно або є складовою загальноосвітніх закладів освіти І-ІІ, І-ІІІ ступенів. Кількість учнів у класі зазвичай становить не більше 24 учнів.
Тривалість навчання. В Україні здобуття початкової освіти триває 4 роки. Зазвичай до школи йдуть діти, яким виповнилося шість років. У семирічному віці діти обов’язково повинні розпочати навчання. Діти з особливими освітніми потребами можуть розпочинати навчання з іншого віку, у такому разі тривалість навчання може бути подовжена, а освітня програма доповнюється корекційно-розвитковим складником.
Тривалість занять. З урахуванням санітарно-гігієнічних норм уроки в початковій школі тривають: у 1 класі – 35 хвилин, 2–4 класах – 40 хвилин. Початкова школа працює за режимом п’ятиденного навчального тижня. У спеціалізованих школах, в яких молодші школярі вивчають іноземну мову, навчальний тиждень може тривати 6 днів.
Оцінювання. Результати навчання у початковій школі зазвичай оцінюють вербально. У 3-4 класах за вибором закладу освіти учні можуть отримувати вербальні або рівневі оцінки, які можуть виражатися як усно, так і письмово. Рівневе оцінювання є плавним переходом від вербального оцінювання у початковій школі до бального у базовій школі.
Вербальне оцінювання виражається словами: «має значні успіхи», «демонструє помітний прогрес», «досягає результату за допомогою дорослих», «потребує уваги і допомоги», рівневе – «початковий» (П), «середній» (С), «достатній» (Д), «високий» (В).Закінчення. 4-й клас у початковій школі є випускним. Він закінчується проведенням державної підсумкової атестації навчальних досягнень випускників, найчастіше з української мови або мови навчання, читання та математики. Державна підсумкова атестація в початковій школі здійснюється лише з метою моніторингу якості освітньої діяльності закладів освіти та якості освіти. Зміст, форми, порядок і терміни проведення атестації щорічно визначаються й затверджуються Міністерством освіти і науки України.
Через пандемію COVID-19 учні, які завершували здобуття початкової загальної середньої освіти у 2020/2021 навчальному році, були звільнені від проходження державної підсумкової атестації.
У 2021/2022 та 2022/2023 навчальних роках випускники початкової школи були звільнені від проходження державної підсумкової атестації з метою збереження життя і здоров’я учнів в умовах воєнного стану.
Освітніми результатами початкової школи є:
- повноцінні мовленнєві, читацькі, обчислювальні та фізкультурно-рухові уміння;
- узагальнені знання про світ;
- достатньо розвинені мислення, уява, пам'ять, сенсорні уміння;
- здатність до творчого самовираження;
- ціннісне ставлення до праці, мистецтва, здоров’я;
- уміння виконувати нескладні творчі завдання.
Документ про освіту. Після завершення навчання у початковій школі на підставі результатів річного оцінювання і державної підсумкової атестації учні отримують свідоцтво про здобуття початкової освіти.
Історичний профіль:
Початкова середня освіта до 2018 року
Цю інформацію було створено за фінансової підтримки Ради Європи. Точка зору, висловлена автором, ні в якому разі не може вважатися офіційною думкою Ради Європи.